Strona Jerzego Zagrodnika




Fot. Barbara Zagrodnik


¦rednica lustra 130mm, ogniskowa 500mm, zdolno¶ć rozdzielcza 1,25", waga 11,6 kg, zbliżenie maksymalne 325, optymalne 216 razy.


Teleskop Bressier Messier 150mm x 1200mm



Galeria zdjęć



Artykuły , wywiady z Panem Jerzym Zagrodnikiem



INSTRUMENTY I OKULARY DO OBSERWACJI ASTRONOMICZNYCH


Ten artykuł jest skierowany do młodych i nie tylko astronomów amatorów. W moim posiadaniu jest refraktor o średnicy 70mm i powiększeniu maksymalnym 175x, reflektor 90mm o powiększeniu maksymalnym 225x, reflektor 100mm o powiększeniu maksymalnym 250x, reflektor 114mm o powiększeniu maksymalnym 285x i reflektor 130mm o powiększeniu maksymalnym 325x.Wykonałem ponad 4000 obserwacji, to daje mi prawo zabrać w tej sprawie głos. Pan ¦ciężor wiele lat temu w Urani napisał, że na każdy centymetr średnicy zwierciadła czy obiektywu można liczyć powiększenie 25x. Pan Płeszka napisał na swojej stronie internetowej, że powiększenie danego zwierciadła powinno wynosić dwukrotność średnicy, oczywiście chodzi o maksymalne powiększenie, nic bardziej mylnego. Żeby się nie rozpisywać pozwolę sobie na podanie okularów do jednego z moich teleskopów, a więc teleskop Tasco średnica zwierciadła 130mm powiększenie maksymalne 325x, te powiększenie jest tylko do celów reklamowych, jest prosty wzór na odpowiedni okular, który nam da bardzo klarowny obraz. Obliczamy w ten sposób 25 x 130mm średnicy to nam daje 325x powiększenia, tą wartość dzielimy przez 3 daje nam powiększenie 108x i ten obraz będzie bardzo dokładny, możemy ze stratą klarownego obrazu powiększyć do 216x, to pozwoli nam na zauważenie szczegółów bardzo kiepskiej jakości. Z tego, co opisałem wywodzi się jedno, nie warto kupować reflektora czy refraktora o średnicy mniejszej od 130mm, bo będziemy z tego instrumentu bardzo niezadowoleni. Jeżeli chcemy mieć duże zbliżenia, a jest dogodność obecnie kupienia instrumentu na raty warto kupić reflektor czy refraktor o średnicy minimalnej 130mm lub większy w zależności od budżetu, wtedy z powodzeniem będziemy mogli wykonywać obserwacje planet, księżyca, Słońca przez odpowiedni filtr, małych ciał na nieboskłonie lub konstelacji. Osobny temat to są okulary. Na naszym rynku są okulary Plossl, Ortoskop, Erfla itd. Są to drogie okulary miernej jakości np. Okular Plossl jest tak naprawdę wykonywany na Tajwanie, marzeniem niestety jest okular Zeissa. Można nie wielkim kosztem temu zaradzić, kupując lunetkę 20x30 produkcji rosyjskiej okular ma soczewki nienagannie wykonane, lub lunetkę 25,30x30 produkcji czeskiej, która ma wyśmienite okulary, te okulary bardzo łatwo można z lunetki wymontować i osadzić na rurce pcw by pasowała do naszych teleskopów. Z takiego instrumentu każdy amator będzie zadowolony i obserwacje będą bardzo czytelne. Czego życzę wszystkim amatorom astronomii.


Jerzy Zagrodnik członek PTMA
Współpracownik Hvezdarny Valasske Mezirici
Stacja obserwacyjna nr 31.


 
Krosno, dnia 03.02.2007 r.
Niecodzienne zjawisko widziane oczyma astronomów
Olbrzymia Erupcja Gwiazdy


Zaobserwowano przy pomocy satelity Swift ( NASA ) w pobliżu gwiazdy tak silną erupcję, że gdyby zdarzyło się to na naszym Słońcu, mogłoby dojść do zaniku całkowitego życia na Ziemi. Erupcja była zauważona w grudniu 2005 roku u gwiazdy II Pegasi, która jest mniejsza niż nasze Słońce. Erupcja była aż 100 milionów razy silniejsza niż na naszym Słońcu, energia odpowiadała 50 trylionów bomb atomowych. Szczęście, że nasze Słońce nie może produkować tak silnych erupcji, a gwiazda II Pegasi jest od Ziemi w bezpiecznej odległości to jest 135 lat świetlnych. Erupcja była tak silna, że byliśmy pewni, że rozerwało całą gwiazdę mówiła Rachel Ostenowa z ( Uniwersytetu of Maryland ). Gwiazda II Pegasi jest starsza o 1 miliard lat od naszego Słońca, które jest w średnim wieku około 4,6 miliardów lat. To zjawisko opracowano pod koniec 2006 roku.

Przetłumaczenie z materiałów czeskich, które otrzymuję, co miesiąc z obserwatorium astronomicznego z Valasske Mezirici.

Jerzy Zagrodnik


 

TRANZYT WENUS 8 CZERWCA 2004

 

Obs12004 Dane obserwacyjne roczne z obserwatorium Valasske Mezirici.


Dane z obserwacji Słońca wykonane dla obserwatorium astronomicznego Valasske Mezirici za rok 2002.


2011